Kıyafetlerinizin ömrünü yok edecek ipuçları

Tüm insanlığın ortak bir noktada buluştuğu bazı şeyler vardır. Bunlardan bir tanesi de tabi ki kıyafet edinimidir. Kimisi için bir takıntı derecesine gelinen bu edinim, kimisi için hayatını idame ettirebilecek düzeyde olsa yeterlidir. Bu nedenle kimi insanların dolapları kıyafetlerle dolup taşarken, kimileri “az olsun öz olsun” mantığındadır. Her iki durumda da kıyafetlerimiz için isteyeceğimiz şeylerin başında gelen istek kullanım ömürlerinin uzun olmasıdır. Bunun için aklımızda bulunması gereken minik ipuçlarına bir göz atmaya ne dersiniz? Özellikle yün kazaklarınızı muhafaza ederken, askıya asmanız durumunda yün kazaklarınızda sarkma ve sünme olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek amacıyla kazaklarınızı kollarını kazağa sararak asmayı deneyebilir ya da katlayarak raflarda muhafaza edebilirsiniz. Kıyafetlerinizin, özellikle de gömleklerinizin omuzlarının sürekli dik kalmasını, salık durmamasını istiyorsanız mutlaka omuzlara kadar uzanan geniş askılarla muhafaza etmelisiniz. Böylece gömleğinizin formunun bozulmasının önüne geçmiş olursunuz. Kıyafetlerimiz için vermek istediğimiz diğer ipucu ise kıyafetlerimizin yıkama aşaması için önemlidir. Özellikle kot giysilerinizde işe yarayacak olan yöntem, kıyafetlerinizin tersini çevirerek yıkamanız olacaktır. Böylece kot giysilerde sıklıkla karşılaşılan renk akmasının önüne geçilecektir. Kıyafetlerinize yapacağınız en güzel iyiliklerden biri ise, özellikle Kuru Temizlemeden başka yıkama seçeneği bulunmayan kıyafetlerinizi bundan mahrum bırakmamaktır. Yıkama önerilerinin bulunduğu kâğıtta bakım önerisi Kuru Temizleme olan bütün kıyafetlerinizi mutlaka Kuru Temizlemeye göndermelisiniz. Aksi takdirde kıyafetlerinizin kullanım ömrü sömürülmüş olur. Ayrıca Kuru Temizlemenin şart koşulmadığı kıyafetleriniz için de Kuru Temizleme yöntemi her zaman daha profesyonel ve zaman kazandırıcı yöntemdir. Saydığımız bu ipuçlarından yararlanarak yaptığınız ufak dokunuşlar mukabilinde kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Kuru temizlemeden önce dikkat edilmesi şunlara dikkat edin

Kuru Temizleme işareti veya yazısı bulunan ürünlerinizi kesinlikle yıkamayın ve mutlaka kuru temizleme ile temizletin. Bu tür ürünlerde yıkama işlemi yasak olduğundan kullanılan boyalar çoğunlukla su ile temas ettiğinde çözülmekte ve/veya ürünün kumaş yapısında deformasyon meydana gelmektedir. Sadece kuru temizleme olan ürünlerinizin su ile temas etmelerini mümkün olduğunca engelleyin. Ceket, palto, pardösü, takım elbise, bayan elbiseleri vb. giysilerinizi kuru temizleme ile temizletin. Giysilerinizi teslim etmeden önce ceplerini kontrol edin. Unutulan maddeler temizleme işlemi sırasında giysinize zarar verebilir. Ürünlerinizi vakit geçirmeden temizletin; kir ve lekelerin giysi üzerinde uzun süre kalması sabitleşmelerine yol açar ve çıkmaları imkansız hale gelir. Lekeler hakkında temizlemecinize bilgi verin. Kuru Temizleme giysilerinizin ömrünü uzatacaktır

Plastik boya lekesi nasıl çıkar?

Plastik boyalar sözkonusu olduğunda, talimatında yıkanabilir işareti olan giysileri birkaç dakika soğuk suya daldırın. Su bazlı olduğu için bu tip boya lekeleri, suyla yıkanarak büyük oranda çıkarılabilecektir.

Yağlı boya lekesi nasıl çıkar?

Yağlı boya lekesini çıkarmak için, kumaşın lekelenmiş olan kısmını bir temiz bez üzerine yatırın. Boya lekesinin diğer tarafına ılık su ve ağartıcı içermeyen deterjan tatbik edin. Gerekirse işlemi tekrarlayın ve daha sonra lekeyi iyice durulayın ve giysiyi yıkayın. Son olarak, kumaşın havayla kendi kendine kurumasını bekleyin; kurutucuya koymayın !

Çikolata lekesi nasıl çıkar?

Giysiniz çikolata lekesi olduğunda yapılacak ilk şey, kurumasını sağlamaktır. Eğer çikolata kurumadan çıkarmaya çalışırsanız, lekeyi daha geniş alanlara dağıtabilirsiniz. Bu yüzden, çikolata lekesini çıkarmaya çalışmadan önce, çikolatanın kurumasını beklemeniz gerekir. Çikolatanın kurumasını hızlandırmak amacıyla buz torbası da kullanabilirsiniz, buz çikolatayı sertleştirecektir. Çikolata kuruduktan sonraki aşama, kumaştaki çikolatayı olabildiğince kazımaktır. Bu aşamada, küt ağızlı bir bıçak ya da spatula kullanabilirsiniz. Giysiye zarar vermeden, hafifçe kazıyın. Alternatif olarak, katı çikolata parçacıklarını kazıdıktan sonra, musluktan lekenin tersine su akıtılabilir. Böylece, kalan çikolatanın kumaştan biraz daha çıkması sağlanır. Daha sonra, çikolata lekesi olan bölgeye sıvı deterjan dökün. Sıvı deterjan dökülmesini takiben, 10 dakika bekleyin. Giysiyi, soğuk suda 15 dakika bekleterek çikolata lekesinin daha da yumuşamasını sağlayın. Her beş dakikada bir çikolata lekesini ovmak da faydalı olabilir. Son olarak, giysiyi yıkarken ılık su kullanın ve kurutma makinesi kullanmadan kurumasını sağlayın. Leke çıkmamışsa, kurutucunun ısısı lekeyi daha da sabitleştirecektir.

Şarap lekesi nasıl çıkar?

Şarap lekesi olan giysiyi ters çevirin ve sadece lekeli alanı ıslatacak şekilde soğuk suyla yıkayın. Sonra ağartıcı ve alkali içermeyen bir çay kaşığı deterjanla ılık suyu karıştırarak bir karışım hazırlayın. Bu karışımı emdirmiş olduğunuz temiz ve beyaz bir bez veya havluyla şarap lekesi olan bölgenin üzerine bastırarak lekeli alanı yavaşça silin. Bu işlemden önce; şarap lekesi olan bölümle giysinin diğer yüzü arasına temiz bir havlu koyarak lekenin arkaya geçmemesini sağlayın. Bakım etiketinde yazılı olan talimatlar doğrultusunda giysiyi yıkayın. Giysiyi kurutma makinesi kullanmadan kurumaya bırakın. Giysi kuruduktan sonra şarap lekesi kalırsa, beyaz kumaşlar için bakım talimatında varsa ağartıcı kullanabilirsiniz.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

Tükenmez kalem lekesi için daima en kısa sürede müdahale edin. Tükenmez kalem lekesine daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi lekenin çıkarılmasına olumlu etki eder. Tükenmez kalem sıvısı yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya lekeyi emdirin. Sonra bir kaşık ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı ve bir bardak suyla hazırladığınız karışımı temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya beze emdirin ve bunlar yardımıyla tükenmez kalem lekesi olan noktayı ovmadan bastırarak tamponlayın. Giysiyi talimatında belirtildiği gibi yıkayın. Halıyı da mümkün olan en az suyla durulayın. Giysiyi havayla kuruması için asın. Halı üzerindeki nemi, kuru ve temiz bir pamuklu bez veya kağut havlu ile tamponlayarak alın.

Kan lekesi nasıl çıkar?

Her türlü leke çıkarma yönteminde olduğu gibi, kan lekesi çıkarılmaya çalışırken de önce küçük ve görünmeyen bir nokta üzerinde deneme yapmanız uygulama sırasında giysinizin renginin veya kumaşının zarar görmeyeceğinden emin olmanızı sağlayacaktır. Kumaştaki kan sıvısı yoğunsa öncelikle biraz su eklediğiniz beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya kanı emdirin (Sıcak su, kanın kalıcı olarak yerleşmesine ve lekenin oturmasına neden olacağından her zaman soğuk su kullanın.). Kanın yoğunluğuna göre bez veya kağıt havluyu değiştirerek yukarıdaki işlemi tekrarlayın. İşlem sırasında kan lekesinin dışından yoğun bulunduğu merkezine doğru çalışarak lekenin yayılmasını engelleyin. Sonra kan lekesi olan giysiyi soğuk suyun içine daldırın ve lekeli kumaşın 10 dakika kadar soğuk suyun içinde durmasını sağlayın. Daha sonra giysiyi sudan çıkararak kan lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Kan lekesi çıkmadıysa lekeyi çıkarmak için giysinin iki yanını birbirine yavaşça ve dikkatlice sürterek giysiyi soğuk suda çitileyin. Bu işlemin etkisini arttırmak için suya, ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan ekleyerek işlemi tekrarlayabilirsiniz. Giysi kuruduğunda kan lekesinin belli olup olmadığını anlamak için havayla kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer kumaşı kurutucuya koyarsanız ve leke tamamen çıkmazsa, ısı nedeniyle kan lekesi iyice yerleşecek ve lekenin çıkarılması imkansız hale gelecektir. Kan lekesi çıktığında, giysiyi bakım etiketi üzerindeki tavsiyeleri izleyerek soğuk suyla çamaşır makinesinde yıkayın.

Sakız lekesi nasıl çıkar?

Parmağınızla sakızı mümkün olduğunca hafifçe çekip çıkarın. Özellikle sakızın nereden kaynaklandığını bilmiyorsanız bu işlem sırasında lastik eldiven giyebilirsiniz. Sakızın mümkün olduğu kadar fazlasını çıkardıktan sonra, giysiyi sakızlı tarafı yukarı gelecek şekilde bir dondurucu torbası veya temiz bir plastik poşet içine koyun. Bu, sakız lekesi olan giysideki sakızın dondurucudaki diğer şeylere yapışmasını engelleyecektir. Sakız tamamen donuncaya kadar giysiyi en az bir saat buzdolabının dondurucu kısmında bırakın. Sakız lekeli giysiyi dondurucudan çıkardıktan sonra giysi üzerinde kalan sakızı, küt ağızlı bir bıçak veya kredi kartı gibi plastik bir kart kullanarak ve giysiyi yıpratmamaya özen göstererek yavaşça kazıyın. Donan sakızın büyük bölümünün bu işlem sırasında çatlayarak parçalanması gerekir. Sakızı mümkün olduğunca çıkardıktan sonra, kaldıysa sakız lekesi olan kumaştaki kalıntıları yumuşak bir diş fırçasıyla temizleyin. Giysiyi bakım talimatındaki gibi yıkayın ve kurutucuya atmadan kurutun. Yıkandıktan sonra sakız lekesi tamamen çıkmışsa giysiyi ütüleyin. Bu, sakızı çıkarma işlemi sırasında çekilmiş olan elyafları eski formuna getirecektir.

Uhu lekesi nasıl çıkar?

Çoğu lekeden farklı olarak, uhu lekesi için müdahalede bulunmadan önce uhunun kurumasını beklemek en iyisidir. Aksi taktirde, uhu lekesini çıkarmak için kullandığınız malzeme (örn. kağıt havlu), lekeye yapışarak veya lekeyi dağıtarak durumu daha da kötüleştirebilecektir. Uhu için ortalama 1-2 saat kuruma süresi yeterlidir. 1-2 günden daha uzun bekleme süreleri, uhunun sertleşmesine ve kumaşın dokusunu yakmasına sebep olabilir. Kumaştaki uhu kuruduktan sonra mümkün olduğunca fazla kısmını hafifçe kazıyarak çıkarmak için kredi kartı gibi plastik bir kart veya küt ağızlı, ince bir tereyağı bıçağı kullanın. Uhunun kaba kısmını aldıktan sonra bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen toz deterjanı ve bir bardak ılık suyla bir karışım hazırlayın. Hazırladığınız karışımı temiz ve beyaz bir bez veya desensiz bir kâğıt havluya emdirdikten sonra bez veya kağıt havluyu, kumaşın uhu lekesi olan bölümünde ovalamadan bastırarak tamponlayın ve uhu lekesinin emilmesini sağlayın. (Uhu lekesi çıkarılması sırasında kullanılan bez veya kağıt havlunun beyaz ve desensiz olması, üzerlerindeki renkler veya desenlerin kumaşın üzerine akmaması açısından önemlidir.) Daha sonra giyside uhu lekesi çıkarma uygulaması yaptığınız bölgeyi durulayın. Kurutma makinesi kullanmadan giysinin kurumasını sağlayın. Çünkü kurutucunun yarattığı ısı uhu lekesinin yerleşmesine neden olabilir.

Kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve; işte, okulda, lokantada ve ev dışındaki başka yerlerde de çok tüketilen bir içecek olduğu için her zaman, kahve lekesi çıkarmak için gerekli şeyler elinizin altında olmayabilir. Bir lokantadasınız, mükemmel bir yemeğin ardından kahvenizi yudumladıktan sonra giysinizde kahve lekesi olduğunu fark ediyorsunuz: Burada en önemli şey hemen kahve lekesi üzerine ılık su tatbik etmektir. Masadan izin isteyip tuvalete giderek, temiz bir bez (veya tuvalet kağıdı) ve ılık su ile lekeyi nemlendirin. Lekeyi asla ovmayın, sadece emdirin. Daha sonra hafifçe bastırarak kurulamak için bir başka bez kullanın. Bütün kahve lekesi sadece suyla çıkmayabileceğinden; bu nedenle eve gider gitmez, uygun leke çıkarma işlemlerini gerçekleştirin.

Çay lekesi nasıl çıkar?

Çay lekesi için daima mümkün olduğunca en kısa zamanda müdahale edin. Eğer çay, giysi veya halı üzerinde kurumaya bırakılırsa, leke yerleşecek ve çıkarması çok daha güç olacaktır. İşlem sırasında daima beyaz kağıt havlu veya bez tercih edin; aksi halde bu malzemelerin üzerlerindeki renkler veya desenler kumaşın üzerine akarak durumu daha da kötüleştirecektir. Çay lekesi temizliğinde, lekenin daha az bulunduğu kenarlardan başlayıp lekenin fazla bulunduğu merkeze doğru müdahale etmeye gayret gösterin. Yoksa çay lekesi daha büyük alanlara yayılabilir. Yalnızca emin olduğunuz ve yıkanabilir kumaşlara veya halıya talimatına göre işlem yapın. Doğal elyaflı, yün, ipek, keten, süet gibi narin bir kumaşlar veya astarlı giysiler sözkonusuysa, yapılan uygulamalar kumaşa zarar verebileceği gibi rengini de açabilir.

Oje lekesi nasıl çıkar?

Öncelikle giysiyi bir kase üzerinde gerin ve bir lastik bantla kaseye tutturun. Oje çıkarıcısının kumaşa zarar verip vermediğini kumaşın iç kısmında, görünmeyen bir yerinde test edin. Bir paslanmaz çelik kaşık kullanarak oje lekesinin üzerine oje çıkarıcısını damlatarak oje lekesinin kasenin içine akmasını sağlayın (Bu işlem biraz zaman alabilir, fakat sevdiğiniz bir gömlek oje lekesi olmuşsa, buna değerdir.).

Yağ lekesi nasıl çıkar?

Açık renkli ve yıkanabilir ürünleri yukarıda özellikleri açıklanan ve kaliteli bir bulaşık deterjanıyla fazla bastırmadan ovun. Sonra giysiyi, yaklaşık 15 dakika kadar o şekilde bırakın. Daha sonra, kumaşı etiket talimatında belirtildiği gibi yıkayın. Giysiyi kurutucuya atmak yerine, havayla kendi kendine kurumaya bırakın. Eğer lekenin bir kısmı kalırsa işlemi tekrarlayın.

Pas lekesi nasıl çıkar?

Pas lekesi çıkarmak için genellikle asit kullanılır. Asit, kumaşa tatbik edildiğinde pas suda çözünür hale gelerek lekenin çıkması kolaylaştırılır. Limon suyundaki sitrik asit de pas için doğal ve iyi bir leke çıkarıcı görevi görür. Pas lekesi olan bölgeye, limonu sıkarak elde edebileceğiniz veya marketlerde şişeyle satılan limon suyundan biraz dökün, limon suyunu kumaşın tamamen emmesini bekleyin. Sonra giysiyi veya tekstil ürününü güneşte kurumaya bırakın. Güneş ve limon suyu lekeyi hafifletir. Son olarak giysiyi veya kumaşı soğuk suyla yıkayın.

Mum lekesi nasıl çıkar?

Mum lekesi oluştuğu anda panik yapmamak gerekir. Yeni oluşmuş ve henüz sıcak durumda olan mum damlalarına müdahale etmek mumun çıkarılması bir yana daha da yayılmasına neden olabilir. Bu yüzden birçok leke için erken müdahale etmek gerekirken sözkonusu olan mum lekesi ise biraz beklemek gerekir. Mum, kimyası dolayısıyla katı halde daha kolay çıkarılır. Bu özellik, mumların (parafin mum, jel mum, simli mum, pasta mumu, kokulu mum, renkli mum, balmumu vb.) genel özelliğidir. Ayrı bir önem verilmesi gereken konu da; mum lekesi nasıl çıkar konusunda internette yazan ve tahminlere dayanan uygulamalarla mum lekesini çıkarmaya çalışmanın yüksek ihtimalle mevcut durumu daha da kötüleştirecek olmasıdır. Emin olmadığınız sürece mum lekesi için müdahale etmemeniz ve bir temizleme profesyonelinden destek almanız daha iyi olacaktır.

Mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Mürekkepler, bileşim olarak farklılık gösterdikleri için her tür mürekkep lekesi için aynı ölçüde etkili leke çıkarıcı bulmak mümkün değildir. Bu yüzden mürekkep lekesi çıkarılır iken en önemli sorun; çok farklı mürekkep formülü olmasında ve bu nedenle mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna ilişkin tek bir yanıtın olmamasındadır. Neyse ki, mürekkep lekesi çıkarırken birçok durumda yararlanabilecek olduğunuz ve başarılı olabilen yöntemler de vardı

Hassas ürünlerin temizlemesi nasıl yapılır?

Ürünlere zarar vermeden hassas bir şekilde temizlemenin püf noktası doğru yöntemler uygulamaktan geçer geçer. Doğru yöntemi uygulamak için ürünün temizleme talimatı incelenmeli ve tecrübeyi de kullanarak yöntem belirlenmelidir.

Kuru temizleme kokuyu alır mı?

Kuru Temizleme işlemi maalesef kokuyu tamamen geçirmemektedir ancak ciddi anlamda hafifletmektedir.

Kuru Temizleme işlemi ne kadar sürer?

Kuru temizleme işlemi üründen ürüne değişkenlik göstermekle birlikte ortalama iki gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Kuru temizleme ilaçları ürünlere zarar verir mi ?

Kuru temizleme için kullanılan ilaçlar ürünlere göre farklılık göstermektedir. Uzman çalışan kadromuz ile birlikte ekstra özen göstererek ürünlerin temizlikleri yapıldığı için ürünlerin zarar görme olasılığı oldukça düşüktür.

Sizi Arayalım?

Telefon numaranızı bize iletin, sizi arayıp dilediğiniz konuda bilgilendirelim.